Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Vojtech Beniczky

Vojtech Beniczky sa prisťahoval do hlavného mesta zo samoty neďaleko jednej malebnej dedinky na Záhorí ešte v predškolskom veku. Celé detstvo sa na prázdniny a na víkendy ponáhľal do prírody k svojej babke a s nevôlou sa potom opäť vracal na perifériu Bratislavy, kde bolo treba skoro ráno vstávať a chodiť do školy.

  • Meno: Vojtech
  • Priezvisko: utajené
  • Pseudonym: Beniczky
  • Znamenie: panna
  • Miesto bydliska: Bratislava
  • Dosiahnuté vzdelanie: Stredoškolské s maturitou.

Neskôr, počas dospievania /  bolo to poriadne dávno – na prelome 80. a 90. rokov minulého storočia/, sa celkom prispôsobil mestskému životu a užíval si ho plnými dúškami. Bratislavské krčmy, futbalové štadióny, rockové koncerty a víkendové čundre celkom pohltili všetok jeho voľný čas. Niekedy v tom čase dostal nápad, že by mohol raz napísať aj knihu, ale pre nedostatok času to odložil na neurčito.

Dnes je ženatý, má jednu dcéru a zamestnanie, tak ako väčšina ľudí. Preto sa akosi spontánne jedného dňa roku 2015 rozhodol uniknúť každodennej realite písaním príbehu, ktorý mu už dlhšie neschádzal z mysle. Pri výbere pseudonymu bral ohľad na svojho otca, ktorý by mu cudzie meno neodpustil . Použil teda rodné meno babky, po ktorej vraj zdedili modrú krv. Ak je to pravda, tak sa jej k nemu veľa nedostalo, lebo ako sa mal možnosť už viac krát presvedčiť, tečie z neho len červená.

Aj keď jeho doterajšia tvorba je skromná, pravdou je že mu doposiaľ uverejnili všetko čo napísal. Takže ak by raz niekto tvrdil, že má doposiaľ nezverejnený rukopis z jeho rannej tvorby zaručene pôjde o podvrh. J

V roku 2016 debutoval s kriminálnym románom Stvorená objasňovať zločin. O rok neskôr mu vyšli dve krimi poviedky. Najskôr pod názvom Mali to byť dva dni plné rozkoše v zbierke Muži vs. Ženy a potom Zlatý delfín v zbierke s názvom Vražedná sedmička. Všetko vo vydavateľstve Elist. Okrem toho mu vyšla ešte jedna krátka poviedka v časopise, ktorú napísal pre knižnicu, do ktorej si dodnes zájde po nejakú zaujímavú staršiu knihu.

Jeho najnovší kriminálny román Zločin v uliciach voľne nadväzuje na prvotinu s hlavnou hrdinkou Paulou Santorisovou.

Prečo píše

Lebo sa už tomu viac nedokázal brániť.  Všetky tie príbehy, ktoré roky zbieral len v svojej hlave, by mohol vekom zabudnúť, alebo by ich jednoducho už nestihol napísať. Keď ich  začal ukladať do počítača, zistil, že to je najlepší únik z reality, lebo na rozdiel od alkoholu potom vôbec nebolí hlava.

O svojej tvorbe

Píše kriminálne romány. Domnieva sa, že nie je na mieste zatvárať oči pred témami, o ktorých píše. Či už ide o vraždy, korupciu, ale aj násilie páchané na ženách. Čitateľa sa snaží ušetriť hrôzostrašných detailov a svoje príbehy píše odľahčenou formou s prvkami humoru. Ale len samotný čitateľ dokáže posúdiť, či sa mu to skutočne darí.

Motto

Ďakujem za každé nové ráno

Spomienky na knihy detstva

Prvú knihu prečítal až v čase dospievania. Išlo o Olivera Twista. Fascinovalo ho ako tam bolo opísané kriminálne prostredie. Ale zaujal ho aj Tarzan a neskôr knihy s Adrianom Molom. Napokon prečítal aj knihu Osud človeka, ktorú mu rodičia kúpili ešte na základnej škole kvôli povinnému čítaniu a roky ležala nepovšimnutá v poličke.

Záľuby

Cestovanie, výlety do prírody, opekačky na chalupe v kruhu najbližších a samozrejme muzika. Keď je doma sám, tak bytom znie rocková hudba a pri písaní ho sprevádza zo slúchadiel. Niekedy len tak leží na gauči, pozerá futbal alebo hokej, alebo číta knihy severských kriminálnych autorov.

 


Diela:

  • Stvorená objasňovať zločin (2016) /román/
  • Mali to byť dva dni plné rozkoše (2017) /poviedka v zbierke Muži vs. Ženy/
  • Zlatý delfín (2017) /poviedka v zbierke Vražedná sedmička/
  • Zločin v uliciach (2019)