Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Gaelen Foley

Gaelen FoleyNarodila sa v Pittsburghu v Pensylvánii. Získala titul z anglickej literatúry a filozofie na State University of New York, College v newyorskej štvrti Fredonia, situovanej pri jazere Erie. Práve tu Mark Twain kedysi vlastnil dom a práve tu, zatiaľ čo Gaelen študovala romantickú poéziu ako Wordswortha, Byrona, Keatsa, sa zamilovala do obdobia regentského Anglicka, kam situuje dej svojich románov. Po štúdiách si zarábala ako čašníčka a vo voľnom čase pokračovala v písaní. Za ten čas napísala päť rukopisov, pričom ten piaty jej vydali. Dnes žije v hmlistých a zelených vrchoch západnej Pensylvánie so svojím manželom Ericom, spolužiakom zo štúdií. Spoznala ho, keď mala sladkých osemnásť a bola to romantická láska na prvý pohľad. Niektoré diela píšu spoločne pod pseudonymom E. G. Foley. Jej najobľúbenejšou postavou je Scarlett O’Hara, pretože s ňou má veľa spoločného – pevnú vôľu a rozhodnosť viesť svoj život spôsobom, akým si želá, aby šiel. Z mužských hrdinov obdivuje Don Juana de Marca (Johny Depp) kvôli jeho nekonečnej a silnej predstavivosti a Dona Ottavia (Marlon Brandon) pre jeho snahu o bohatší a romantickejší život. Tvrdí, že sa nikdy v živote nenudila.

  • Meno: Gaelen Foleyová
  • Miesto bydliska: západná Pensylvánia

Prečo píše

Hneď, ako prečítala prvú historickú romancu (Penelope Neri), bolo jej jasné, že toto je to, čo chce písať.

O tvorbe

Charakteristickou črtou jej tvorby sú komplexné, jemne vykreslené postavy, zmyselné vášnivé scény a elegantne plynúci dej. Gaelen tvrdí, že keby nespoznala svojho manžela Erica, zrejme by písala depresívne, existenciálne romány, no jeho láska jej priniesla toľko radosti, že romantika viac nie je len knižný žáner, ale spôsob jej života. Zvykne začínať o ôsmej ráno a píše dovtedy, kým sa jej dá. Často je v noci hore a robí brainstorming nápadov pre svoje nové príbehy. Inšpiráciu vidí takmer všade. Stačí jej drobný čriepok a ona pomocou trochy výskumu dokáže nájsť zaujímavosti, ktoré pretaví do príbehu a čitateľom tak opäť prinesie niečo nové.

Motto

„Talent je dar od Boha, ale čo s tým talentom urobíš, to je zase Tvoj dar pre Boha.”

Kontakt:

Zdroj: https://www.goodreads.com/author/show/83086.Gaelen_Foley, http://www.webcitation.org/query?url=http://www.geocities.com/rblnewsletter/foleyinterview.html&date=2009-10-26+01:30:43


Diela: