Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Irving Stone

Irving StoneIrving Stone, vlastným menom Tennenbaum, sa narodil v Californii. Jeho rodičia sa rozviedli a matka sa znovu vydala za muža s menom Stone, ktoré si Irving ochotne privlastnil. Vyštudoval univerzitu v Berkeley, získal M.A. titul a stal sa učiteľom anglického jazyka. Medzi študentmi spoznal svoju prvú ženu, ktorá pochádzala z bohatšej rodiny. Využil peniaze svojho svokra a obaja odišli žiť do Európy, kde sa Irving vybral po stopách Vincenta van Gogha, o ktorom sa rozhodol napísať román. A práve tým sa Irving Stone preslávil – zbeletrizovanými románmi význačných osobností ako umelcov, politikov, intelektuálov.

Strávili v Európe šesť mesiacov a potom sa vrátili späť do USA. Román na návrh svojej ženy nazval Smäd po živote, no nezožal ním okamžitý úspech. Odmietlo ho sedemnásť vydavateľov, než sa dočkal prvej publikácie v roku 1934. Podobne ako nikto počas života neocenil Vincenta van Gogha, hlavnú postavu románu, aj Stoneova kniha mala ťažší štart nasledovaný veľkým úspechom. So svojou ženou sa následne rozviedol, oženil sa so svojou sekretárkou, s ktorou zostal až do konca života. Redigovala mu väčšinu kníh, ktoré napísal. Písaniu sa oddal celý. Žil dokonca istý čas v Taliansku, keď písal román o Michelangelovi, Freudovi, spísal život Jacka Londona, no neobišiel ani mnohé osobnosti pochádzajúce priamo z USA. Nevenoval sa však iba románom, ale aj literatúre faktu.

  • Meno: Irving Stone
  • Znamenie zverokruhu: Rak, 14. 7. 1903 – 26. 8. 1989
  • Miesto bydliska: San Francisko, Los Angeles

Motto:

„Krutosť je dieťaťom nevedomosti. Jedného dňa ľudia sa prestanú súdiť a odsudzovať. Chcel by som svet urobiť jemnejším a ľudskejším.“

Dosiahnuté vzdelanie:

M.A.

foto:  https://citaty-slavnych.sk/autori/irving-stone/


Všetky diela: