Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Novinky

02

apr
2019

V kategórii: Novinky

Vydal: Slovenský spisovateľ

Čínske bludisko: Legendárny sudca Ti opäť prijíma hodenú rukavicu…

Dňa02, apr 2019 | V kategórii: Novinky | Vydal: Slovenský spisovateľ

Ďalší z napínavých detektívnych  príbehov  známeho holandského sinológa, vynikajúceho znalca čínskeho života – spisovateľa Roberta van Gulika. Aj v Čínskom bludisku je  ústrednou postavou jeho  románu sudca Ti, skutočná historická osobnosť.  Popri vynikajúcej štátnickej činnosti sa Ti venoval aj súdnym sporom a rozriešil veľa zložitých kriminálnych prípadov.

Čínske bludisko

Od prvých chvíľ na novom pôsobisku v okresnom meste Lan-fang má sudca Ti plné ruky práce. Zamestnáva ho predovšetkým nevyhnutnosť zabezpečiť administratívne územie pred nájazdmi barbarov spojených s tyranom a samozvaným vládcom. Jeho situáciu nezľahčujú ani tri zložité kriminálne prípady, ktoré majú korene v hlbokej minulosti. Vražda sudcovho predchodcu Pana, nadväzujúca na prípad bývalého guvernéra Jua, záhadné úmrtie bývalého generála cisárskej armády a únos staršej dcéry kováča Fanga si vyžadujú nielen sudcov čas, ale aj všetok jeho dôvtip a um. Aj keď odhalí tajomstvo guvernérovho bludiska, nájde pravý testament, odhalí perverzného vraha a oslobodí nevinných, musí riešiť vlastnú dilemu súvisiacu s krutým, aj keď spravodlivým trestom pre vinníkov.

V knihe sú použité dobové ilustrácie autora v pôvodnom čínskom štýle Ming.

Robert van Gulik pôsobil v diplomatických službách v krajinách Ďalekého východu – v Indii, Číne a v Japonsku. Dokonale sa oboznámil s čínskou históriou, literatúrou i filozofiou a stal sa vynikajúcim znalcom čínskeho života. Vo svojej dobe bol Gulik uznávaný ako európsky expert na čínské cisárske právo. Získané poznatky uplatnil v mnohých odborných prácach, pri prekladoch a napokon aj v oblasti detektívnej literatúry.  Ústrednou postavou jeho detektívnych príbehov je sudca Ti, plným menom Ti Žeň-ťie, ktorý žil v dobe rozkvetu čínskeho cisárstva za slávnej epochy Tchangov 618-719.

Z anglického originálu Robert van Gulik: The Chinese Maze Murders, ktorý vyšiel vo vydavateľstve The University of Chicago Press, Chicago 1997, preložila Veronika Redererová.

ČÍNSKE BLUDISKO vychádza  na 296 stranách. Maloobchodná cena 9,90€.

Tags | ,