Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Novinky

20

sep
2019

V kategórii: Novinky

Vydal: Slovenský spisovateľ

ERNEST HEMINGWAY: ARTEFAKTY ZO ŽIVOTA: Nevídaný portrét geniálneho spisovateľa

Dňa20, sep 2019 | V kategórii: Novinky | Vydal: Slovenský spisovateľ

Unikátna publikácia v nádhernej grafickej úprave vás prevedie životom slávneho amerického spisovateľa Ernesta Hemingwaya prostredníctvom dokumentov, fotografií a artefaktov, ktoré po sebe zanechal a vďaka jeho synovi a vnukovi sa stali zbierkovými predmetmi. Kniha ponúka vyše štyristo pôsobivých artefaktov – mnohé z nich neboli nikdy uverejnené – od fotografií Hemingwaya pri behu s býkmi až po úprimné listy manželkám a vydavateľom, a vytvára doteraz nevídaný portrét geniálneho spisovateľa.

Ernest Hemingway

Pre mnohých ľudí predstavuje Ernest Hemingway skôr mýtus než človeka z mäsa a kostí. Vie sa o ňom, že bol vojakom, športovcom, vášnivým milencom, emigrantom a, samozrejme, vynikajúcim spisovateľom. Aký bol však jeho ozajstný život? Ako vyzeral, keď bol usmiatym dieťaťom či mladým chlapcom v uniforme? Čo písal v najosobnejších listoch? Čo si poznamenával na cestovné lístky vo vlaku z Francúzska do Španielska alebo naprieč americkým Stredozápadom? Čo z tých zápiskov neskôr použil v poviedkach a románoch?

Na tieto a mnohé ďalšie otázky dáva odpoveď kniha ERNEST HEMINGWAY: ARTEFAKTY ZO ŽIVOTA. Zostavil ju a úvod k nej napísal správca Hemingwayovej pozostalosti Michael Katakis a okrem iných zaujímavých textov obsahuje i predhovor Hemingwayovho syna Patricka a doslov jeho vnuka Seána. Rozpráva o živote velikána svetovej literatúry pomocou predmetov, ktorých sa dotýkal, momentov, ktoré zažil, myšlienok, čo mu dennodenne vírili hlavou.

Michael Katakis je autorom viacerých kníh: Dispatches (Depeše, mimoriadna limitovaná edícia), The Vietnam Veterans Memorial (Pomník veteránom vietnamskej vojny), A Thousand Shards of Glass: There Is Another America (Tisíc čriepkov skla: Je aj iná Amerika), Traveller: Observations From An American in Exile (Cestovateľ: Postrehy Američana v exile) a Photographs & Words (Fotografie a slová – s Kris Hardinovou). Je zostavovateľom publikácií Sacred Trusts: Essays on Stewardship and Responsibility (Posvätné dedičstvo: Eseje o ochrane a zodpovednosti) a Excavating Voices: Listening of Photographs of Native Americans (Vykopávky hlasov: Načúvanie fotografiám amerických Indiánov). Jeho diela boli preložené do mnohých jazykov a jeho práce a fotografie sa nachádzajú v zbierkach viacerých inštitúcií, napríklad v Národnej galérii portrétov vo Washingtone, v Múzeu Viktórie a Alberta a v Britskej knižnici v Londýne, na Stanfordovej univerzite v oddelení zbierok. V roku 1999 prijali Michaela Katakisa do Kráľovskej geografickej spoločnosti (Royal Geographical Society). Žije v Paríži a v Carmeli.

Z anglického originálu Michael Katakis: Ernest Hemingway Artifacts from a Life, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Scribner, a Division of Simon & Schuster, Inc., New York 2018, preložila Alexandra Ruppeldtová.

Titul ERNEST HEMINGWAY: ARTEFAKTY ZO ŽIVOTA vychádza na 240 stranách, maloobchodná cena 29,90  €.

Tags |