Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Novinky

13

mar
2018

V kategórii: Novinky

Vydal: Slovenský spisovateľ

Irving Stone: Smäd po živote a Bolesť génia

Dňa13, mar 2018 | V kategórii: Novinky | Vydal: Slovenský spisovateľ

Životopisný román amerického spisovateľa Irvinga Stona  sa radí k najvýznamnejším dielam svetovej literatúry.  Kniha, ktorá približuje život a dielo výnimočného umelca Vincenta van Gogha, vychádza na Slovensku v novom vydaní takmer po dvoch desaťročiach.

Smäd po živote

Na základe štúdia zachovanej korešpondencie, autentických dokumentov a spomienok žijúcich súčasníkov veľkého maliara napísal Stone príbeh, ktorý sa zaradil k najčítanejším dielam svojho žánru. Smäd po živote hovorí nielen pravdu o živote geniálneho umelca, vyplnenom prácou a utrpením, ale zároveň odhaľuje základné skutočnosti o jednej z najvyšších ľudských činností – o umení.

Kniha sa stala celosvetovo úspešnou nielen vďaka pútavému námetu a zručnému literárnemu spracovaniu. Stone má zriedkavý dar historickej evokácie, niekoľkými náznakmi vie vystihnúť atmosféru doby, vie sa vžiť do psychiky hrdinov a predstaviť umelecké dielo tak, že pochopíme podstatu i zámer jeho tvorcu.

Irving Stone vlastným menom Tennenbaum, vyštudoval univerzitu v Berkeley a stal sa učiteľom anglického jazyka. Jeho román  Smäd po živote odmietlo sedemnásť vydavateľov, než sa dočkal prvého vydania v roku 1934.  Istý čas žil v Taliansku, keď písal román o Michelangelovi, Freudovi, spísal život Jacka Londona, no neobišiel ani mnohé osobnosti pochádzajúce priamo z USA. Nevenoval sa však iba románom, ale aj literatúre faktu.

Tags | , ,