Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Novinky

09

apr
2019

V kategórii: Novinky

Vydal: Slovenský spisovateľ

KTO CHYTÁ V ŽITE: Román J. D. Salingera je celosvetový fenomén

Dňa09, apr 2019 | V kategórii: Novinky | Vydal: Slovenský spisovateľ

Od čias svojho vzniku bol  preložený do takmer všetkých svetových jazykov a každý rok sa z neho predá cca 250 000 výtlačkov. V ankete vydavateľstva Modern Library čitatelia zaradili Kto chytá v žite medzi sto najlepších po anglicky písaných románov 20. storočia. Kniha, ku ktorej sa hneď po jej prvom vydaní v roku 1951 prihlásilo množstvo mladých čitateľov, je napísaná sviežim tínedžerským slangom a o jej aktuálnosti svedčia stále nové vydania. 

Jedno z najvýznamnejších diel americkej literatúry minulého storočia bezpochyby poznačila doba jeho vzniku – J. D. Salinger ho publikoval v r. 1951 -, no napriek tomu je stále aktuálne. Autor ho pôvodne napísal ako román pre dospelých, ale vďaka téme tínedžerskej vzbury proti svetu dospelých a živému, slangovému jazyku si ho veľmi rýchlo obľúbila dospievajúca mládež a hlavný protagonista románu a antihrdina Holden Caulfield sa stal ikonou vtedajšej generácie násťročných. Príbeh rozprávaný sedemnásťročným Holdenom zachytáva necelé tri dni jeho cesty domov po nedobrovoľnom odchode z prípravky v Pencey, jeho blúdenie predvianočným New Yorkom, kde sa konfrontuje s množstvom ľudí, medzi ktorými sú spolužiaci, bývalý učiteľ, vidiečanky zo Seattlu či prostitútka a jej pasák. Holdenovo putovanie v priestore je však predovšetkým putovaním v duchovnom zmysle: putovaním za sebauvedomením a sebapoznaním, putovaním z izolácie k pocitu spolupatričnosti s okolitým svetom.  Postoje mravne čistého tínedžera búriaceho sa proti pretvárke, malomeštiactvu a skostnateným názorom môžu byť aj dnes príkladom a inšpiráciou pre každého z nás, či už máme sedemnásť, alebo sedemdesiat rokov.

Jerome David Salinger, americký prozaik, ktorého najznámejším dielom je práve román Kto chytá v žite.  Bol známy aj pre svoju samotársku povahu, od roku  1974 neposkytol žiadny rozhovor, neobjavoval sa na verejnosti a od roku 1965 nepublikoval žiadne ďalšie dielo. O svojej tvorbe hovoril: „Rád píšem. Milujem písanie. Ale píšem len pre seba a pre vlastné potešenie.“

Z anglického originálu J. D. Salinger: The Catcher in the Rye, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Hamish Hamilton Ltd., London 1962, preložila Viera Marušiaková.

Román  KTO CHYTÁ V ŽITE  vychádza na  224 stranách, maloobchodná cena 11,90 €.

Tags |