Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Novinky

14

máj
2019

V kategórii: Novinky

Vydal: Slovenský spisovateľ

LETNÝ HOSŤ: Dokonale skĺbený dokument s fikciou

Dňa14, máj 2019 | V kategórii: Novinky | Vydal: Slovenský spisovateľ

Majstrovsky napísaný román o nezvyčajnom, fascinujúcom priateľstve, ktoré presahuje hranice miesta a času. V životopisnom románe Letný hosť, inšpirovanom skutočným priateľstvom medzi rodinami Čechovovcov a Lintvariovovcov, sa prepletajú osudy troch žien a jedného tajuplného denníka. Autorka Alison Anderson excelentne oživuje časy dávno minulé a ukazuje nám silu umenia a lásky.

Letný hosť

Zinaida Lintvariovová mi zostala v srdci ešte dlho potom, ako som zatvorila túto knihu. Ani mladý Čechov nemohol zatieniť Zinaidu v jej dychtivom skúmaní života, umenia, rodiny a lásky, v jej vášnivom vzdorovaní smrti.  Helen Simonsonová, New York Times

Horúce leto roku 1888, východná Ukrajina. Do letného sídla rodiny Lintvariovovcov prichádzajú Čechovovci z Moskvy, aby si prenajali hosťovský dom. Jeden z bratov, prostredný syn Anton, nadviaže s mladou lekárkou Zinaidou zvláštny citový vzťah. Zinaida v dôsledku vážnej choroby oslepla a aby vyplnila prázdnotu vo svojom živote, začala si písať denník. Na jeho stránkach sa zamýšľa nad zmyslom života, sníva o čistej láske a filozofuje o smrti. Jej jediným potešením sú úprimné rozhovory s mladým spisovateľom, na ktorého ešte len čaká svetová sláva.
O vyše sto rokov neskôr, roku 2014, sa práve tento denník stáva pre Kaťu Kendallovú poslednou šancou, ako zachrániť rodinné vydavateľstvo pred krachom. Do celej veci zaangažuje aj prekladateľku Anastasiu Hardingovú, ktorá sa rozhodne pátrať po stratenom Čechovovom rukopise, no napokon zistí, že to nie je jediné tajomstvo Zainaidinho denníka…

Alison Anderson, spisovateľka a prekladateľka, pochádza z Kalifornie, ale už dlhšie žije na švajčiarskom vidieku. Ovlá­da niekoľko európskych jazykov vrátane ruštiny. Je autor­kou dvoch románov.

Z anglického originálu The Summer Guest, ktory vyšiel vo vydavateľstve HarperCollins Publishers, New York 2016, preložila Nina Mikušová.

Román LETNÝ HOSŤ vychádza na 336  stranách, odporúčaná cena 13,90  €.

Tags | ,