Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Novinky

17

máj
2022

V kategórii: Novinky

Vydal: Slovenský spisovateľ

AKO ISLAND ZMENIL SVET: Veľké dejiny malého ostrova

Dňa17, máj 2022 | V kategórii: Novinky | Vydal: Slovenský spisovateľ

Islanďan Egill Bjarnason nás v knihe Ako Island zmenil svet pozýva na svižnú a divokú jazdu naprieč vyše tisícročnou históriou – od objavenia Ameriky k Tolkienovej múze, od Francúzskej revolúcie po let NASA na Mesiac, od zrodu Izraela po prvú prezidentku na svete -, aby nám ukázal inšpiratívne dedičstvo svojho rodného ostrova.

„Islanďania sú najinteligentnejšou rasou na zemi, pretože objavili Ameriku a nikdy o tom nikomu nepovedali.“ Oscar Wilde

Ako Island zmenil svet kniha

Kniha Ako Island zmenil svet predstavuje pútavé rozprávanie o tom, ako maličký ostrov uprostred Atlantiku po stáročia ovplyvňoval svet. Dejiny Islandu sa začali pred 1 200 rokmi, keď istý frustrovaný vikinský kapitán a jeho neschopný navigátor narazili na súš uprostred severného Atlantiku. Odrazu ostrov nebol už len hniezdiskom rybárov dlhochvostých. Vyrástol na ňom národ, ktorého diplomati a hudobníci, námorníci a vojaci, sopky a rastliny nenápadne a nezvratne menili svet. Táto kniha vezme čitateľov na kuriózne putovanie históriou, aby im ukázala úlohu Islandu v pestrej škále udalostí, ktoré hýbali dejinami – od Francúzskej revolúcie cez vznik štátu Izrael až po pristátie na Mesiaci. Malý národ malého ostrova sa znovu a znovu ocital v úzkom vzťahu s dejinnými zvratmi, ktoré formovali svet do podoby, v akej ho poznáme dnes. Dozviete sa, ako to všetko prebiehalo, a navyše sa pri tom výborne zabavíte!

Autor knihy Egill Bjarnason je islandský novinár. Jeho reportáže o Islande  vychádzajú v renomovaných periodikách ako The New York Times, National Geographic Lonely Planet. V súčasnosti prednáša na Islandskej univerzite v Reykjavíku. Ako Island zmenil svet je jeho prvá kniha.

Z anglického originálu Egill Bjarnason: How Iceland Changed the World, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Penguin Books, an imprint of Penguin Random House LLC, New York 2021, preložila Barbora Andrezálová.

Titul AKO ISLAND ZMENIL SVET vychádza na 296  stranách, odporúčaná cena 13,90  €.

Tags |