Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Novinky

13

apr
2022

V kategórii: Novinky

Vydal: Slovenský spisovateľ

JANA PRONSKÁ / OHRDNUTÉ SRDCE: Dramatický príbeh osudovej lásky

Dňa13, apr 2022 | V kategórii: Novinky | Vydal: Slovenský spisovateľ

Populárna slovenská autorka historických romancí má na svojom konte už  22 kníh. Po fantazijnom románe Princezná z Izmiru sa Jana Pronská znovu vrátila k obľúbenému žánru, aby svojim verným i novým čitateľom ponúkla ďalší pútavý príbeh odohrávajúci sa na stredovekom Slovensku, plný vášní, nenávisti a lásky.

Autorka o knihe Ohrdnuté srdce povedala: „Je to opäť príbeh osudovej lásky, ktorému kulisu tvoria čriepky z našej histórie. Tentoraz som dej zasadila do Liptovského Hrádku v období, keď v Hornom Uhorsku mocný veľmož Magister Donč staval jeden hrad za druhým. Mimochodom, pre mňa jedna z najväčších osobností našich dejín. Ústrednou postavou knihy je však jeho vnuk Radovan Balaša.“

Pannu Johanku z Liptova, poslednú dedičku pevnosti Hrádok, v útlej mladosti zasnúbili s Radovanom Balašom, zhýralým vnukom mocného uhorského magnáta Donča. Mládenec si to však tesne pred sobášom rozmyslel a mladučkou nevestou pohrdol. Starý otec ho za to vydedil a vyhnal z rodinného sídla na Pustom hrade. Johanka sa odvtedy musela životom pretĺkať sama. Robila, čo mohla, aby dedičstvo udržala, no okrem chudoby musela na svojich útlych pleciach niesť i ďalší, nemenej ťažký kríž v podobe biľagu ohrdnutej nevesty. Dievčina v sebe celých sedem rokov živila hnev, nenávisť a pocit krivdy, a tak nečudo, že keď jej Radovan v najvyššej núdzi zaklope na bránu, odmieta prijať pravdu, že rytier sa zmenil a svoju mladícku nerozvážnosť hlboko ľutuje.  Dramatické udalosti, ktoré sa odohrajú po Radovanovom príchode na Hrádok, však pomôžu obom mladým ľuďom pochopiť, že čas mnohé mení a že ľadový pancier okolo Johankinho srdca môže roztopiť iba vzájomný rešpekt, úcta a čistá, úprimná láska.

Kto je Jana Pronská?

JANA PRONSKÁ vyštudovala Strednú priemyselnú školu banícku a geologickú v Spišskej Novej Vsi. Dlhé roky pracovala ako ekonómka v rodinnej firme, v súčasnosti sa popri písaniu kníh venuje práci v Obecnom zastupiteľstve v Nálepkove ako poslankyňa. Od detstva milovala knihy. Jej veľkou láskou bola a je história, ktorá jej pomáha pri písaní. Mnohé jej knihy sú založené na historických udalostiach  alebo legendách, viažucich sa k stredovekému Slovensku.  Debutovala v roku 2008 historickou romancou Zlatníkova chovanica, ktorá zožala veľký čitateľský úspech. Tomuto žánru zostala verná dodnes. Z kníh Jany Pronskej sa doteraz predalo takmer 250 tisíc výtlačkov.

Román OHRDNUTÉ SRDCE vychádza na 280 stranách. Odporúčaná maloobchodná cena 13,90  €.

Tags | ,