Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Novinky

12

mar
2019

V kategórii: Novinky

Vydal: Slovenský spisovateľ

OČI PLNÉ OBLOHY: Kniha poviedok pre deti o M. R. Štefánikovi

Dňa12, mar 2019 | V kategórii: Novinky | Vydal: Slovenský spisovateľ

Pri príležitosti 100. výročia od tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika vychádza druhé, doplnené vydanie knižky pre deti.  Určená je predovšetkým žiakom druhého stupňa základných škôl.

Oči plné oblohy Autor: Jaroslav rezník

„O živote a tragickej smrti nášho národného hrdinu už boli napísané stovky článkov a kníh. Nikto však doteraz neodpovedal na otázky: Kde sa vzal jeho vlastenecký cit? Kde a ako sa formovalo jeho hlboké národné povedomie? Kde sú korene jeho neskoršieho záujmu o hvezdárstvo, letectvo, meteorológiu, vynálezcovstvo, fotografovanie? Kde sú pramene jeho charakterových vlastností, ako pracovitosť, húževnatosť, vytrvalosť, skromnosť, láskavosť, citlivosť?  Na všetky tieto otázky treba odpovedať najmä našim mladým generáciám – žiakom základných a stredných škôl,“ hovorí autor knihy.

Do veľkej miery môžeme tieto odpovede nájsť v druhom, rozšírenom vydaní knihy poviedok Jaroslava Rezníka.  A prečo jej autor dal práve takýto názov? Jeho súčasníci zaznamenali, že Štefánik  mal krásne modré oči. No a po celý život, od útleho detstva dvíhal hlavu hore a pozeral na oblohu. Cez deň na slnko, v noci na hviezdy, ktoré tisícročia žiaria na modrej oblohe. A ona – vďačná – mu darovala kúsok svojej modrej, nebeskej krásy. 

Milan Rastislav Štefánik chcel byť v detstve vynálezcom, meteorológom, fotografom, spisovateľom, organistom, hvezdárom… Hvezdárom sa po rokoch štúdia stal, no nikdy nechcel byť vojakom, dôstojníkom. Nakoniec sa stal generálom. Dokonca generálom letectva. Asi preto, že z lietadla je najbližšie k oblohe.

Knihu ilustroval Martin Kellenberger.

Knižka OČI PLNÉ OBLOHY vychádza na 120 stranách, maloobchodná cena 9,90 €.

Tags |