Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Novinky

22

jún
2021

V kategórii: Novinky

Vydal: Slovenský spisovateľ

SVET POD ICH NOHAMI: Horolezectvo, šialenstvo a dramatické preteky na svahoch Himalájí

Dňa22, jún 2021 | V kategórii: Novinky | Vydal: Slovenský spisovateľ

„Každý, kto sa zaujíma o dobýjanie Mount Everestu a všetko, čo súvisí s horolezectvom, by si túto knihu rozhodne nemal dať ujsť. Z jej stránok dýcha neuveriteľná história, tvorená neuveriteľnými výkonmi lezcov a dobrodruhov. Ich odvahou a odhodlaním sa môžeme inšpirovať aj dnes.“ Booklist

Kniha získala ocenenie National Outdoor Book Award ako najlepšie dielo za rok 2020.

Tridsiate roky 20. storočia. Zatiaľ čo medzi európskymi mocnosťami postupne rastie napätie, v ďalekých Himalájach prebieha iný druh boja. Skupiny horolezcov z Veľkej Británie, nacistického Nemecka a Spojených Štátov zápasia o prvenstvo vo výstupoch na najvyššie vrchy planéty vrátane Mount Everestu, K2 a Nanga Parbatu. Na rozdiel od technicky dobre vybavených dnešných horolezcov majú iba zopár fotografií, nedokonalé mapy, jednoduché kožené topánky a bavlnené parky. Majú však aj odhodlanie a odvahu a navzdory všetkým protivenstvám prenikajú čoraz ďalej a vyššie, ako si človek vie predstaviť. Ich príbehy zakrátko upútajú pozornosť celého sveta a stávajú sa inšpiráciou pre mnohých. Patril k nim aj excentrický Angličan Maurice Wilson, ktorý sa vybral na vlastnú päsť do Tibetu, aby sám pokoril Mount Everest.

Vzrušujúca sága, ktorá sa odohráva v Londýne, New Yorku, Nemecku, Indii a Tibete, nie je iba rozprávaním o horolezectve a horolezcoch, ale aj o vášni a ambíciách, o odvahe hraničiacej s bláznovstvom, o tradíciách a vynálezoch, o tragédiách a víťazstvách. Scott Ellsworth nás vo svojom mnohotvárnom opise plynulo prenáša od ulíc Manhattanu po reflektory londýnskeho West Endu, cez smrtonosné lavinózne úbočia Nanga Parbatu až k trúfalým snom novozélandského pestovateľa včiel Edmunda Hillaryho a mladého húževnatého Šerpu Tenzinga, ktorí si v máji 1953 podajú ruky na vrchole Everestu.

Scott Ellsworth

Americký spisovateľ Scott Ellsworth je autorom viacerých ocenených kníh žánru non-fiction. Pôvodným povolaním je historik – pracoval v Smithsonovom inštitúte a písal články o americkej histórii pre New York Times, Washington Post a Los Angeles Times.

Z anglického originálu Scott Ellsworth: The World Beneath Their Feet, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Little, Brown and Company, a division of Hachette Book Group, Inc., New York 2020, preložila Katarína Jusková.

Titul SVET POD ICH NOHAMI  vychádza na 432 stranách, odporúčaná cena 16,90 €.

Tags | ,