Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Novinky

21

aug
2018

V kategórii: Novinky

Vydal: Slovenský spisovateľ

Dramatický život velikána talianskej renesancie Michelangela

Dňa21, aug 2018 | V kategórii: Novinky | Vydal: Slovenský spisovateľ

Michelangelo Buonarroti. Jeho ohromné dielo pozná celý svet, no už menej ľudí vie o jeho turbulentnom živote a neprekonateľných prekážkach, ktoré sa mu stavali do cesty pri uskutočňovaní jeho zámerov. Historik a odborník na taliansku renesanciu Bernard Berenson o tejto Stoneovej knihe povedal, že sa skutočnej Michelangelovej duši priblížil viac než ktorýkoľvek iný spisovateľ.

Agónia a extáza

V Agónii a extáze Irving Stone mimoriadne presvedčivo zobrazil dramatický, búrlivý život veľkého maliara a sochára talianskej renesancie Michelangela Buonarrotiho, ako aj celú plejádu osobností, s ktorými sa umelec stýkal. Vďaka jedinečnej schopnosti historickej evokácie sa autorovi podarilo zachytiť ducha čias, spôsob myslenia a cítenia ľudí v danej historickej etape. V románe sa stretávame s pestrým a pozoruhodne plastickým obrazom renesancie v jej plnej šírke – od zmyslového rozkošníctva až k asketizmu reformačných snáh. Táto kniha čitateľa nielen zaujme, ale naplní ho aj pochopením pre veľké – a neraz márne – úsilie geniálneho umelca v konflikte so spoločnosťou, ktorú predbehol.

Legendárny román z pera majstra biografického žánru  naposledy vyšiel v slovenskom preklade pred vyše tridsiatimi piatimi rokmi.

Irving Stone vlastným menom Tennenbaum, vyštudoval univerzitu v Berkeley a stal sa učiteľom anglického jazyka. Jeho román  o živote výnimočného umelca Vincenta van Gogha, Smäd po živote, ktorý sa  radí k najvýznamnejším dielam svetovej literatúry, odmietlo sedemnásť vydavateľov, než sa dočkal prvého vydania v roku 1934.  Istý čas žil v Taliansku, kde písal román o Michelangelovi. Vo svojej literárnej tvorbe sa venoval aj ďalším významným osobnostiam: Sigmundovi Freudovi, Charlesovi Darwinovi,  Jackovi Londonovi a ďalším. Popri písaniu románov sa venoval aj literatúre faktu.

Z anglického originálu The Agony and the Ecstasy preložil Jozef Šimo.

Román AGÓNIA A EXTÁZA vychádza  800 stranách. Maloobchodná cena  16,90 €.

Tags | ,