Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Ľubica Mišíková

Ľubica MišíkováAko napovedá jej rodné priezvisko, má v sebe aj trošku maďarskej krvi. Prapra…pradedo Kekely sa ako kuchár presídlil do Budatínskeho zámku, tam sa zahľadel do slovenskej devy Kiššovej a rod bol založený. Z druhej polovice je Ľubicin pôvod írečito slovenský. Jozef Šimo pochádzal z rodovej vetvy Vavrinca Benedikta z Nedožier, po ktorom podedil otvorenú hlavu a túžbu po vzdelaní. Odmietol byť maloroľník, opustil majetky a nastúpil do štátnej služby v Žiline. Odtiaľ je do Budatína len na skok. Tak sa mladučká Anastázia Šimová a Rudolf Kekeli stretli na školskej tanečnej zábave a od prvej chvíle vedeli, že patria k sebe. Po čase sa narodila Ľubica.

Bola len otázka času, kedy sa Ľubica nejako literárne prejaví. V detstve si vymýšľala rozprávky, v puberte mala kovbojské obdobie a dokonca napísala western – ľutuje, že sa nezachoval. Na strednej škole sa vyžadoval angažovaný prístup, tak písala angažovanú prózu, s ktorou získala ocenenie v Slovenskej televízii v súťaži o pôvodný scenár. Nasledovali ďalšie regionálne literárne súťaže, písanie do novín a časopisov. Potom prišlo obdobie práce, založenia rodiny, starostlivosti o chorých rodičov, prestavba domu, manželova choroba a úmrtie a písanie stále končilo len v zásuvkách. Tesne pred päťdesiatkou nabrala odvahu osloviť vydavateľstvo a dodnes ľutuje, že to neurobila skôr.

  • Meno: Ľubica Mišíková, rod. Kekeliová
  • Znamenie zverokruhu: Váhy
  • Bydlisko: Žilina
  • Kontakt: keka.misikova@gmail.com

Prečo píše

Písať bola Ľubicina túžba od detstva. Jej matka pracovala v knižnici a Ľubica v nej prakticky vyrastala. Prečítala všetko, čo vyšlo. Detektívky, romány, náučné knihy, cestopisy, historické knihy. Asi to ostalo niekde v nej uložené, lebo keď začne písať príbeh z nejakého obdobia, nemá problém preniesť sa do tej doby, čo sa týka myslenia, jazyka, života. Keď začne písať, zmizne súčasný svet, starosti, povinnosti, ostáva len krásny svet nového príbehu.

O svojej tvorbe hovorí

Moje knihy ležali sčasti napísané a sčasti uložené v hlave 10 – 15 rokov. Ako prvú som si vybrala Milosť pre Gregora Mocha. Vznikol z môjho živého sna, mávam ich aj 2 – 3 za noc. Vždy sa smejem, že to, čo prežijem v reálnom živote nie je nič oproti tomu, čo prežívam v noci. A potom sme raz boli na výlete v Trenčíne, a keď som šla okolo katovho domu, uvidela som svojho nešťastného kata Gregora Mocha sedieť na schodíku pred vrátami…! Bolo rozhodnuté a knižku som pustila do sveta. Nasledovala Vyvolená, tiež historický príbeh a potom som napísala Mrazenú škoricu. Aby som v nej spojila súčasnosť s minulosťou, využila som teóriu o minulých životoch. Mám však pocit, že tá prvá kniha sa čitateľom páčila najviac. Niektorí mi dokonca píšu maily s citátmi a myšlienkami z mojich knižiek. Je to veľmi milé, povedala by som až povznášajúce, ale späť na zem. Mám v zásobe ešte niekoľko súčasných príbehov, ale moje znamenie Váha mi dáva právo s nimi váhať a píšem ďalší historický román z obdobia, keď Vikingovia na svojich obchodných cestách priplávali do Ruska. Momentálne som bola nútená urobiť veľkú pauzu v písaní kvôli operácii ruky. Na jeseň ma čaká ďalšia operácia, banálny skákavý palec, tak píšem odušu, pokým sa dá.

Motto

Motto v mojom živote, a rovnako ho je cítiť aj v mojich knižkách, je, ži a nechaj žiť. Naozaj sa tým riadim, nesnažím sa nikoho manipulovať, organizovať, snažím sa každého tolerovať, chápať, neodsudzovať – a logicky to očakávam aj voči svojej osobe. K životu ako vzduch potrebujem slobodu myslenia a konania.

Spomienky na knihy detstva

Nuž, ako som písala, ja som od detstva prečítala všetko, čo vyšlo, dokonca aj knihy nevhodné pre svoj vek. Vidím to ako dnes – otec v kresle, my dve so sestrou na gauči a každý knihu pred sebou. Totálna knihomoľská a časopisomoľská rodina. Keď sme všetko prečítali, povinne sme mame zreferovali, o čom knihy sú, ona napísala do knižiek stručný obsah, vedela čitateľom poradiť, komu sa čo páčilo a hoci už 20 rokov nie je medzi nami, stále sa nájdu ľudia, ktorí na ňu spomínajú – „Jáááj, čo sme sa nachodili do knižnice k vašej mame!“ Nemám nijaké zvláštne knihy z detstva, nosím ich v srdci všetky a tým skladám hold všetkým spisovateľom sveta.

Záľuby

Jednoznačne po Kekelyovskej strane varenie, pečenie, zaváranie, sušenie, nakladanie, mrazenie a po Šimovskej strane písanie a bylinárstvo. Dedo bol dobrý bylinkár a aj ja mám vo svojej záhrade všetky najpotrebnejšie bylinky. Po matke mám rada ručné práce, vyšívanie, háčkovanie, po otcovi ma bavia technické veci i stavebné záležitosti. Rada si zatancujem, pozriem dobrý film, kedysi som bola dobrá turistka, ale moje túlavé topánky už visia na klinci. Mojim favoritom v televízii je Travel channel. Mám dve mačky a psa, tí si tiež nárokujú na môj čas a ja im s radosťou poskytujem láskavý domov. A, samozrejme, na prvom mieste je rodina, priatelia.

Moje vzdelanie

Paradoxne som Ing. strojárka. 33 rokov som pracovala ako konštruktérka stožiarov. Momentálne sa u známej zaúčam, ako viesť obchod. To je môj ďalší sen, pochádzajúci z Kekelyovskej strany, o ktorom sme snívali ešte s manželom, pokým žil. Vlastná cukrárnička, denný bar, kaviarnička, možno literárna, možno hudobná, nakoľko aj dcéra je tomuto projektu naklonená a jej partner je spevák.


Diela a rok vydania: