Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Zuzka Šulajová

zuzka ŠulajováZuzka Šulajová sa narodila v Bratislave, ale cíti sa byť väčšmi stredoslovenkou, keďže obaja rodičia pochádzajú z Prestavĺk pri Žiari nad Hronom. Ako hovorí, nedokáže žiť bez kopcov a vrchov. Svoje možno robí fakt, že Šulajovci sa v 18. storočí presťahovali z hornatej Oravy do okolia Detvy a Vígľaša. V 19. storočí prešli do služieb grófa Horkovitsa Kovacsa v lokalite obcí Krná a Dubákovo. Zuzka vďaka láske grófa ku sedliačke Nociarovej z Detvianskej Huty, ktorému v roku 1903 porodila dcéru Antóniu a tá sa v dospelosti vydala za Mateja Šulaja, vlastní 1/16 grófskej krvi. K čítaniu ju ťahalo už v čase, keď ešte ani čítať nevedela. Pozorovala otca, ako mu kmitajú oči pri čítaní novín a pýtala sa, ako to robí, že rozumie písmenkám a nerozpráva pritom. Na základnej škole patrila k tým, ktorí v čítaní rýchlo napredovali, na hodinách sa nudila a ohurovala slohmi o svojom psíkovi už ako tretiačka. Prvýkrát začala písať v štrnástich rokoch, keď sa so svojou najlepšou kamarátkou z triedy dohodli, že si pod stromček napíšu príbeh z prostredia ich školy. Zuzku to natoľko chytilo, že už písať neprestala, ale nikdy ani nesnívala o tom, že by jej raz niečo mohlo aj vyjsť. Džínsový denník 1, ktorý vyšiel v roku 2007, napísala ako sedemnásťročná a v čase vydania mala tesne pred dvadsiatimi tretími narodeninami. Bol to pre ňu zázrak a zážitok, s ktorým sa nepodelila s nikým okrem najbližších, pretože sa za to hanbila. A potom už, ako sama hovorí, nasadla na rýchlo idúci vlak a knižky sa kopili a kopili…

  • Meno: Zuzana Šulajová
  • Znamenie zverokruhu: škorpión
  • Miesto bydliska: Bratislava

Prečo píše

Pre Zuzku je písanie relaxom. Úžasná schopnosť ovládať postavy a ich životy – spisovateľ je vlastne taký malý bôžik fiktívneho sveta. Rada píše to, čo by ju bavilo aj čítať. V písaní sa jednoducho našla, ale niekedy ho má aj plné zuby – zvlášť keď Múza odíde na dovolenku do trópov.

O svojej tvorbe

Rada experimentujem a píšem to, čo sa mi zdá, že na trhu chýba. Nerada zapadám do davu, zato v realite sa výslniu vyhýbam 🙂 Svojimi knižkami chcem pobaviť, ale aj naučiť, skrývam do nich nenápadné posolstvá či fakty. Z reakcií čitateľov viem, že som prakticky „vychovala“ jednu generáciu čitateľov, a ten pocit je priam úžasný!

Motto

Všetko má svoj čas a nič sa nedeje náhodne. Čo má prísť, to príde.

Spomienky na knihy detstva

Milovala som a dodnes uznávam Dobšinského. Celkovo som bola na hrôzostrašné príbehy, rodičia sa dodnes smejú, vraj som ráno potichu vstala, dudlík v ústach a pustila som si film Terminátor, ktorého som volala „Bába s červenými očami“. Výnimku netvorili ani iné slovenské rozprávky (Zlatá a Strieborná kniha rozprávok), rozprávky z produkcie Walt Disney, Medzi nami dievčatami, Slávna päťka, encyklopédie zvierat, Traja pátrači, Pipi Dlhá Pančucha, Emil z Lönnebergy, Heidi – dievčatko z hôr, Winnetou, Čarodejnica Durimeh, Sedem labiek za Penny, Sladké údolie…

Záľuby

Čítanie, písanie, história, najmä však turistika a výlety do prírody, cestovanie, dokonca aj krížiková výšivka (len keby som na ňu mala aj čas!), pečenie, rodina, môj psík a priatelia.

Dosiahnuté vzdelanie

Mgr. titul z andragogiky

Práca

Momentálne na voľnej nohe ako spisovateľka, marketingová činnosť.

Kontakt:


Diela: