Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Meredith Duranová

Meredith DuranBola obyčajná, až hlúpa náhoda, že jej vyšla kniha. V tretej triede im učiteľ zadal úlohu napísať príbeh na jednu stranu o slove QWERTY bez toho, aby im vysvetlil, čo to slovíčko znamená. Meredith vymyslela somárika menom QWERTY, ktorý túžil stať sa koňom. Bola veľmi, veľmi sklamaná, keď zistila, že v skutočnosti je to klávesnica… A tak začala učiteľa takmer dennodenne bombardovať ďalšími príbehmi o somárikovi, len aby mu dokázala, že ten výraz môže byť aj zaujímavejší. Učiteľ jej za ne neustále dával najvyššiu známku a ona si povedala, že raz chce napísať skutočnú knihu. Okolie aj rodičia ju podporovali, hoci bola ešte taká malá, že jej hlava nedosiahla ani k ich pásom. Neskôr, keď začala chodiť na strednú, napísala príbeh o americkom dievčati posadnutom fantasy svetom indických filmov, no natrafila na nezáujem. Jej ambície prudko klesli. Neskôr však napísala „The Duke of Shadow“, Vznešený divoch, ale agentov nijako nenadchlo, že polovica príbehu sa odohrávala v Indii. A tak to vzdala a kašľala na to, až kým rukopis nenašla jej sestra, ktorú to veľmi bavilo. Jednu noc nemohla spať kvôli insómii a surfovala na internete. Našla súťaž, do ktorej bolo potrebné poslať dve kapitoly napísaného príbehu – a uzávierka bola hneď druhý deň. Meredith to skúsila. A vyhrala. A tak sa jej nakoniec detský sen splnil.

  • Meno: Meredith Duran
  • Miesto bydliska: USA

Prečo píše

Keď mala 13, stanovila si tri životné ciele: napísať román, skúsiť sushi a ísť do Londýna pozrieť si Holbeinov portrét dvora Tudorovcov. Všetky sny si splnila. A obviňuje Annu Boleynovú z toho, že v nej zapálila vášeň pre anglickú históriu.

O svojej tvorbe hovorí

Inšpiráciu získava v starých memoároch, publikovaných denníkoch, starých cestovateľských bedekroch. Dokáže byť zalezená v kúte celé hodiny a študovať. Miluje historické romány, ktoré jej dávajú možnosť prežívať každodennú realitu v minulých storočiach – ako sa ľudia rozprávali, ako žili, ako sa zamilovávali, ako nakupovali, ako jedli, ako sa obliekali, politika, bitky, monarchie, ekonomika…

Záľuby

čítanie, učenie, pletenie, vzpieranie, pečenie, maľovanie (tvrdí, že maľuje úboho), je závislá na internete a na zbieraní zaprášených cestopisov, ktorých autorkami sú ženy žijúce v 19. storočí. Jediné, čo nečíta, sú mysteriózne romány. Z jednoduchého dôvodu: je príliš zvedavá a vždy si pozrie záver, prv než knihu dočíta.

Kontakt:


 

Všetky diela: