Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Milan Rúfus

Milan RúfusNarodil sa 10. 12. 1928 v Závažnej Porube v rodine murára. Vzdelanie získal v ľudovej škole v rodnej dedine, pokračoval na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši a vyštudoval slovenčinu a dejepis na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Na univerzite zostal aj po skončení štúdií ako asistent a neskôr aj docent dejín českej literatúry 19. a 20. storočia. Školský rok 1971/1972 strávil ako pedagóg v Neapole na tamojšej univerzite Instituto Universitario, kde prednášal slovenský jazyk a literatúru.

Debutoval básnickou zbierkou Až dozrieme, ktorá zaujala nekonvenčnosťou a posúvala vtedajšie chápanie poézie do novej roviny. Hlboko ho ovplyvnil symbolizmus, inšpirovala ho ľudová slovesnosť, fotograf Martin Martinček. Okrem tvorby pre dospelých písal i pre deti a mládež. Predstavil sa ako autor s jedinečným pohľadom na životné a morálne hodnoty, na lásku, pravdu, krásu, utrpenie a tragiku človeka i sveta. Veľmi vnímavo a citlivo hľadal zmysel a podstatu života.

  • Meno: Milan Rúfus
  • Znamenie zverokruhu: Strelec
  • Miesto bydliska: Bratislava

Zdroj: http://www.litcentrum.sk/slovenski-spisovatelia/milan-rufus#curriculum_vitae,  http://www.osobnosti.sk/osobnost/milan-rufus-1019


Všetky diela (vydané v našom vydavateľstve):