Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Zuzana Janovská

Zuzana JanovskáPochádza z Oravy, no po škole ostala s manželom žiť v Českej republike. Býva v malom meste neďaleko Prahy, má dve dcéry. Po skončení štúdia odcestovala na rok do Írska, po návrate pracovala niekoľko rokov v hektickom prostredí PR agentúry. Na materskej dovolenke potrebovala ventilovať tvorivý pretlak a od tlačových správ sa po rokoch vrátila k vlastnej tvorbe. Výrazným popudom bola vlna imigrácie v auguste 2015, vďaka ktorej sa jej vrátili spomienky na časy v zahraničí. Výsledkom bol debutový román Zostaň so mnou v Írsku. Chcela v ňom okrem iného poukázať na neľahké podmienky, ktoré sama ako „ekonomický imigrant“ zažívala. Inšpiráciou pre druhý román Dilemy obyčajných žien jej bolo najmä prostredie rodnej Oravy, v ktorom hrá pri hľadaní osobného šťastia dôležitú úlohu rodina, okolie a tiež silná katolícka viera.

  • Meno: Zuzana Janovská
  • Znamenie zverokruhu: Váhy
  • Miesto bydliska: Česká republika

 

Prečo píše:

Pretože sa tak narodila. 😉 Ešte predtým, než vedela písať, si vymyslené príbehy kreslila. V prvej triede prišiel vlastný komiks na pokračovanie, v druhej horor zapísaný do zošita. V šiestej triede na starom písacom stroji naťukala dievčenský román, ktorý má dodnes odložený. Vo voľnom čase sa takmer vždy zabavila nejakým písaním – básní, denníkov, ktoré si ešte stále poctivo píše, alebo listami s „penfriends“ z celého sveta, s ktorými je v kontakte dodnes. Prispievanie do gymnaziálneho časopisu prišlo automaticky, ako aj rozhodnutie ísť študovať profesiu, v ktorej svoju záľubu uplatní. Písanie je pre ňu možnosťou, ako sa prevteliť a vkročiť do sveta, aký si sama vytvorí.

O svojej tvorbe hovorí:

Pri písaní sa ponorím do príbehu a mysle mojich hrdinov – premýšľam o nich pri bežných činnostiach, ako by sa v konkrétnej situácií zachovali, čo by povedali…

V mojej tvorbe sa natoľko prepletajú skutočné zážitky a moje vlastné myšlienky so zážitkami a myšlienkami vymyslených hrdinov, že sa veľmi ťažko hľadá hranica medzi pravdou a fikciou. Nie je preto vôbec ľahké ísť potom s „kožou na trh“ a čeliť zvedavým otázkam od známych.

Motto:

„Oliva vydá najviac oleja, keď je pod tlakom.“

Spomienky na knihy detstva:

Úprimne priznávam, že som v detstve takmer nič neprečítala, vôbec ma to nebavilo. Pamätám si však knihy, ktoré nám čítali rodičia pred spaním – Mach a Šebestová, Tarzan, Robinson Crusoe… niektoré pasáže som poznala naspamäť.

Záľuby:

Rada cestujem a najmä tvorím – či už je to pečenie, olejomaľba, scrapbooking alebo šitie. Nedávno som objavila gén po prastarom otcovi a dala som sa na keramiku, ktorá ma teraz aj čiastočne živí.

Dosiahnuté vzdelanie: Mgr. – mediálne štúdiá na FSV UK v Prahe

Práca:

Mám niekoľko povolaní, ktoré mi umožňujú organizovať si čas podľa seba a rodiny. Píšem texty pre reklamné agentúry, prekladám, vediem kurzy keramiky pre deti a zároveň sa venujem poradenstvu pri dojčení… Pochopiteľne, kolónku „zamestnanie“ nevypĺňam rada, ale nemenila by som.

  • Kontakt:  autorka.zj(zavináč)gmail.com

Všetky diela: