Image Image Image Image Image

zelená knižnica

Najznámejšou edíciou vydavateľstva Slovenský Spisovateľ je ZELENÁ KNIŽNICA.

Už niekoľko rokov je vnímaná ako záruka dobrého napínavého čítania.

Scroll to Top

Na vrch

Agatha Christie

Agatha ChristieNarodila sa v roku 1890 do typickej viktoriánskej rodiny v Torquay v Spojenom kráľovstve. Zvláštnosťou dokonca aj na vtedajšie časy bolo, že do šestnástich nechodila do školy – mala domáce štúdium a vyučoval ju otec, Američan. Jej matka Clara ju nechcela učiť čítať, kým nedosiahne osem rokov, ale Agatha bola taká znudená, že sa čítať naučila sama už ako päť ročná. V roku 1906 odišla študovať do Paríža, kde sa rozhodovalo o tom, či svet dostane svoju kráľovnú detektívok a dvoch najznámejších detektívov na svete – Hercula Poirota a Jane Marplovú. Agatha mala totiž veľký talent aj na spev a hru na klavíri. Jediné, čo ju odradilo od kariéry speváčky, bola jej prirodzená ostýchavosť…

V roku 1913 spoznala svojho prvého manžela Archibalda Christie, za ktorého sa vydala o rok neskôr na Štedrý deň. Svadobnú noc strávili v hoteli a už 27. 12. Archie odchádzal bojovať do Francúzska. Prvú svetovú vojnu prežili zväčša v odlúčení – on mal svoje vojenské funkcie, ona pracovala ako dobrovoľná sestra a lekárnička. Ich manželstvo v skutočnosti začalo až v januári 1918, kedy Archieho povolali späť do Londýna. Ich dcéra Rosalind prišla na svet v roku 1919. A o dva roky na to, v roku 1921, Agatha vydáva svoju prvú knihu: Záhada na zámku Styles. Šťastie však netrvalo dlho. Už roky 1925 a 1926 ju poriadne potrápili. Zomrela jej matka, čo Agatha veľmi zle zvládala a často bývala sama v rodičovskom dome, ktorý postupne vypratávala. Súkromný život Agathiným smútkom dosť trpel a manžel sa zaľúbil do rodinnej priateľky a golfitsky (zbožňoval golf, Agatha nie). V roku 1928 sa rozviedli.

Toto ťažké obdobie Agatha strávila s dcérou Rosalind na Kanárskych ostrovoch a horko-ťažko napísala Záhadu modrého vlaku. Agathiným snom bolo zažiť si cestu vlakom Orient expresom. Splnila si ho na jeseň roku 1928 a vystúpila v Bagdade, kde sa zoznámila s archeológmi, ktorí ju ďalší rok znovu pozvali medzi seba – a tam spoznala mladého, iba 25 ročného britského archeológa Maxa Mallowana, svojho budúceho manžela. Vzali sa 11. septembra 1930. A tu začal Agathin produktívny život plný nielen tvorby, ale aj cestovania. Letá trávila s Rosalind v Ashfielde, Vianoce s rodinou jej sestry v Abney Hall, neskoré jesene a jar na vykopávkach a zvyšok roka v Londýne, prípadne v ich dome vo Wallingforde. Výsledkom jej účasti na vykopávkach sú fantastické detektívky Vražda v Orient exprese, Smrť na Níle, Vražda v Mezopotámii, Stretnutie so smrťou a špionážny román Zišli sa v Bagdade. Zomrela 12. januára 1976. Pochovaná je v Cholsey pri Wallingforde.

Prečo písala

Už ako dieťa si vymýšľala príbehy pre svoje zvieratká či bábiky. Navštevovala aj tanečnú školu a tvorila poéziu – ešte stále ako dieťa. Práve počas prvej svetovej vojny sa Agatha začala pokúšať písať detektívky. Išlo jej to pomaly, čas nebol a  rovnako dlho trvalo nájsť vydavateľa. Pohnútkou začať písať bola čiastočne stávka so sestrou Madge, ktorá tvrdila, že Agatha nedokáže napísať dobrú detektívku, a čiastočne ako relax z náročnej práce v nemocnici. Najprv vymyslela zápletku, až potom postavy, ktoré „našla“ v električke v Torquay. Rok 1919 bol pre Agathu zlomový – manžel Archibald Christie získal prácu a oni si konečne mohli dovoliť prenajať dom, 5. 8. sa jej narodila dcéra a neskôr našla aj vydavateľa pre Záhadu na zámku Styles, ktorý s ňou uzavrel zmluvu na ďalších päť kníh.

O svojej tvorbe hovorila

Obľúbený a svetoznámy Hercule Poirot nemá základ v žiadnom skutočnom človeku, no Anglicko, Torquay nevynímajúc, bol plný belgických utečencov. Agatha si myslí, že jeden belgický utečenec, ktorý skutočne býval v Belgicku skvelým detektívom, by mohol byť pravým Herculom Poirotom. Hovorievala, že zápletky nachádzala v čudesných okamihoch, keď napríklad len tak kráčala po uliciach, alebo si obzerala klobúky vo výklade. Písala vždy iba o tom, čo poznala a videla. Bola skvelý pozorovateľ a tak jej nikdy neunikli zaujímavosti z politiky, rivalita medzi niekým, rodinné problémy, ktoré ju hlboko inšpirovali. Mala zo päťdesiat zápisníkov, kam si značila všetko, čo jej práve napadlo, alebo ju zaujalo a postupne vytvárala zápletku. Pri tvorbe sa nikdy nezatvárala pred rodinou, ako iní spisovatelia. Napísať knihu jej trvalo len pár mesiacov a potom už potrebovala iba mesiac na opravy. Keď sa vynašiel diktafón, nadiktovala svoj text a sekretárka rukopis prepísala do písacieho stroja. Agatha nebola veľmi technický typ.

Zdroj: http://www.agathachristie.com, http://www.agatha-christie.cz/zivotopis


Všetky diela

Ďalšie diela: